21 Şubat 2009 Cumartesi

İlk cemre düştü... / The first sign of spring fell down to the air !

English is below today...
...

Evet, ilk cemre dün havaya düştü. Baharın ilk müjdecisi, havaların ısınmaya başlamasını gösteren ilk işaret olan cemrenin, birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğü varsayılır. Aslında havaların ısınması tam tersi yönde gerçekleşir. Önce yeryüzü güneşten gelen ışınları soğurarak ısınmaya başlar, ısınan hava genleşerek yükselir. Havadaki soğuk hava aşağıya çökerken sıcak hava ile yolda kaşılaşıp yağmur olarak toprağa düşer. Bu arada dünyanın daha fazla güneş ışığı soğurmasıyla toprak daha da ısınır. Eğer bu açıklama yetmediyse daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Dünkü güzel havadan sonra bu sabah yine rüzgar ve yağmur sesleriyle uyandım ve Deli Kedi Mama Gatoyu hemen aşağıda minderi üzerinde kıvrılmış uyuyor buldum. Karnı sanki biraz küçülmüş gibi geldi ve neler olup bittiğini anlamak için elimi karnına koydum. Hiç bir hareket hissetmiyordum! Ne yapsam, sahibi arkadaşım olan Ortaköy Veteriner Kliniğini mi arasam diye düşünürken bir de reiki vereyim bakalım ne oluyor dedim. Elim Mama Gato'nun karnında kendimi reiki enerjisine açtım. Önce tek bir tekme geldi, 1-2 dakika sonra kıpırdanmalar başladı, 10 dakika sonra ise içeride bir dans partisi var sanabilirdiniz. Bunun yeterli olduğunu düşünerek elimi çektim, bütün bu süre içinde Gato yan yatmış uyuyordu. Ben elimi çekince sırtüstü yatarak haydi devam et, bu yeterli değil mesajı gönderdi :) Bir beş dakika daha reiki verdikten sonra ikimiz de iyice uyanmıştık, o su içmeye ben de yüzümü yıkamaya gittim. Güne güzel bir başlangıçtı yani.

Öğleden sonra Sam eve geldiğinde Esma Teyze'nin ona bir şeyler söylemeye çalıştığını ama anlamadığını söyleyince gidip bir bakayım dedim. Esma Teyze 70 yaşının başlarında, hala oduna baltayı sallayabilen, eğilip ot toplayabilen, sevgiyle sarıp sarmalayan, bazen bunaltıcı olabilen bir eski alevi nenesi. Ben kasımda problemler yaşarken bana kurşun falan dökmüştü hatta. Bana da öğretmesini istediğimde, böyle şeylerin ocaktan (aileden) dışarı çıkmadığını, anadan kıza geçtiğini söyedi bana. Neyse, Esma Teyzenin evine varıp camı tıklattığımda, sobayı yaktığını gelip ısınmamızı söylediğini öğrendim. Sonuç olarak benim hazırladığım salatayı alıp Esma Teyze'ye ısınmaya gittik. O da bize, çorba, kara lahana yemeği, kahvaltı tabağı, erik suyu ve çay ikram etti ;) Biraz önce tekrar gelip sobayı iyice yaktığını tekrar gelmemizi söyledi. Yemekte ne olduğunu sorsam ayıp mı olurdu acaba?

Fırtınalı küçük adamızdan sıcak sevgiler...


We seem to be sitting still,

but we are actually moving,

and the fantasies of phenomena

are sliding through us,

like ideas through curtains.

They go to the well of deep love

inside each of us.


Ok... Yesterday was a very special day because of the first cemre (any of three radiations of heat which supposedly fall in succession from the sun into the air, the water, and the earth in February and March) fell down to the air. It is a sign of that spring is coming soon very soon. Actually it happens completely different way. First land gets warm and heats the air, the hot air rises and meets with cold air. Rains fell down. and this circle keeps going...

I woke up in a windy and rainy day after yesterday's heaven. I saw Crazy Mama Gato when I looked at down and it seemed her belly is smaller now. I put my hand on his belly and there wasn't any movement but a little fever. I worried and started to think what I can do, maybe I can call my friend who is a very good vet and the owner of the Ortaköy Veteriner Kliniği. But first I decided to give reiki healing to her and opened myself to the reiki energy after I put my hand to her belly again. After a few seconds I felt first kick. Several minutes later more movements and after 10 minutes they were having a dance party inside. This is enough so she doesn't need my hand anymore. But when I pulled my hand back, she turned out and opened her belly to me for more :) And her belly is not smaller now. After 5 minutes more reiki we both woke up completely and she went to drink water and I went to bathroom to clean our faces...

When Sam Came to home afternoon he said Mama Esma tried to tell something to him. I wonder what she said because she wasn't on the island for a while, I was wondering if she is ok. I went to her house and tapped the window. She came out with her smiling face. Sam calls Esma as Mama because she is so caring to us. She is at her 70's, can swing the axe, pick the vegetables bent over for a long time, loving, caring (sometimes too much) an old alevi woman. When I had my health problems in november she helped me with her knowledge of kurşun dökmek (to melt lead and pour it into cold water over the head of a sick person in order to break an evil spell) ! I wanted to teach me this spell from her but she ignored me with " This is a family work. Only mothers can give her daughters".

Anyway, I asked what she said to Sam, her reply was " I put the wood into the stove (she has a big iron one). Come to here to get warm."

Finally we took the salad I made and went to Mama Esma to eat and chat. She preperad a table for us with; soup, savoy cabbage, 2-3 different type of cheeses, plum marmalade, plum juice, olive, fried bread and our salad ! She stopped by a few minutes before and invited us for dinner and warm place again. Should I ask what she cooked for dinner? :)

Love to all of you from our little stormy island...

3 yorum:

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
InnerJoy Megan dedi ki...

Did you write the poem under the photograph? It's fantastic!

I like your blog and what you're all about. Please keep doing what you're doing, and spread more love and light through this world.

Be well & joyful!
Megan

olivinlove dedi ki...

Megan,
Poems belong to Rumi who was a persian poet in 13th century. I love his poems about love (god, universe, whatever you say). Thank you to stop ;)