19 Şubat 2009 Perşembe

What is she waiting for?

The 49th day

(English is below)

Mama Gato bütün gün yiyiyor, içiyor ve uyuyor. Ne için bekliyor bu kız? Doğuracak mı, yoksa bebekler bu sıcak ve güvenli yerden çıkmamaya mı karar verdiler. Sanırım Gato ve ben farklı açılardan aynı prosesi yaşıyoruz şu sıralar... O doğuracak... Ben... Ben büyük bir değişikliğin yaklaştığını hissediyorum. Tayinim ile ilgili değil, bundan daha büyük, daha kişisel, spiritüel bir değişim. Geçtiğimiz iki hafta çok ilginç rüyalar gördüm, sanırım bir şekilde bu rüyalar da süreçte etkili olacak. Kafanız mı karıştı? İnanın benimki sizden daha karışık ama kulaklarımın arasında biryerlerde birşeyler oluyor ;) Göreceğiz bakalım.
Ama şimdilik görebileceğiniz tek şey Mama Gato'nun koca göbeği. Bu fotoğrafta mywall bebek odası duvar kağıtlarının imajlarını kullandım, inşallah kızmazlar...She is eating, drinking water and sleeping all day... What is she waiting for? Will she give birth? Maybe the kittens decided to stay this warm and safety place forever. I think Gato and me are living same process by different ways now. She will give birth. me? I feel a big change is coming and it is not about my transfer, more than this. Something about my life path, something spiritual. I had interesting dreams last 2 weeks and I feel they will help me in this transition time. Something's going on between my ears ;) We'll see...

But for now you can only see the huge belly of Mama Gato ;) In this image I used the mywall baby room wall paper images. You can see their beautiful works here.

...

when a lost hand reaches

to touch the rescuing hand,
when a candle next to a mirrored
sconce gets lit,
your presence enters my soul.

1 yorum:

Alias Jones dedi ki...

changes happening everywhere... we just have to ride them, guide them as we can (we can), whether through love or something else... two very different directions.

yeee-HAAAHHHHH!!!!