11 Mayıs 2010 Salı

Travel Diary vol.3

Bugün otobüste işten eve dönerken aklımda neler yazacağımı kurdum, daha doğrusu başka şeyler düşünürken birden akılma geldi. Hani esin perisi derler ya işte öyle bir aydınlanma anıydı :) Ama şimdi hepsi uçup gitti, bu esin perisi pek nazlı bir şey vesselam. Geldiği anda ilgilenmezsen hemen küsüp gidiyor...

I was planning what I'll write to my blog today when I was returning to home on the bus. It was a lightening moment, you know the little muse started to fly around my head :) But all of those thoughts flied away now, this muse demands lots of care and if you don't she easily goes her way to another lucky head.

Yazacaklarım aklımdan çıktı ama yazmam gerektiği düşüncesi halen yerinde olduğundan uçup giden güzel kelimeler olmadan geziyi anlatmaya devam edeyim. Biliyorum çok zaman geçti, tembellik ettim, yaşadıklarım ve gördüklerim şimdiden bir anı tadında... Yine de bu güzellikleri paylaşmak, mümkün olduğunca çok kişiyi seyahat böceği tarafından ısırtmak en büyük dileğim :)
I forgot what I'll write but the need of write is still there. So I am keep writing without nice descriptions :) I know that I am lazy, time is passing fast and the moments I lived there already became memories. However I want to share those beauties and make people to biten by the travel bug :)

Hah şimdi aklıma geldi, bugün gelecek seyahatimle ilgili araştırma yaparken Avustralyalı 21 yaşında bir genç kızın tek başına yolculukla ilgili gönderisine rastladım travelblog sitesinde. Bunun üzerine kendi yolculuklarım geldi aklıma ve "tek başına seyahat" mi yoksa "arkadaş grubu ile seyahat" mi daha iyi diye düşünmeye başladım. Düşünme prosedürümle ilgili fazla ayrıntıya girmeyeceğim, bir kadın beyninin nasıl çalıştığı hakkında eminim fikir sahibisinizdir :)) Sonuç olarak bazı yerlere tek başına seyahat etmenin arkadaşlarla gitmek kadar keyifli olmayacağına karar verdim. İşte Patagonya böyle bir yerdi benim için. Gördükleriniz karşısında duyduğunuz hayranlığı belirten "ah!oh! " sesleri çıkarmaya başladığınızda çevrenizdekiler sizi yanlış anlayabilir çünkü :)

Ok... Now I remember what was the thought on the way. I found a post on travelblog when I was searching tips for my next destination. The post was written by a 21 years old Australian girl about traveling solo. Upon this I started think about "traveling solo" or "traveling with a group (friends)" is better? I won't talk about my "thinking prosedure", I am sure you have an idea how a woman's brain works ;) Finally I decided to traveling to some special places is funnier than solo. Patagonia is a kind of destination to me because you may not to feel strange yourself when you were saying something like "ah! oh!" :P

Bugün El Calafate'deki ikinci günümüzden fotoğraflarım var. Aslında bu fotoğrafları koymalı mıyım diye çok düşündüm, çünkü fotoğraflar buzulların güzelliğini, muhteşemliğini anlatmakta yetersiz kalıyor.

I have photographes from my secon day in El Calafate. I thought a lot if I should upload these photos because they are so weak to describe the beauty and grandiosity (I found this word from dictionary :P)...

Avlanma / Hunting

Buzulları gezmek için bir tura yazıldık ve sabah erkenden Puerto Bandera'ya doğru yola koyulduk. Burada bizi buzullara götürecek olan tekneye bindik. Onelli buzulu kırılmalardan dolayı ziyarete kapatıldığı için Perito Moreno'yu tura dahil ettiklerini söylediler. Buna hiç kimsenin üzüldüğünü sanmıyorum :) Fotoğrafta tur rehberlerimizi (! ;) buzul avlarken görüyorsunuz.

We reserved a tour to visit the glacier national park and headed to Puerto Bandera where we'll take the tour boat at early morning. When we reach there, the tour guides told us that they changed the route because of the big breakings on Onelli Glacier and we'll go to Perito Moreno instead. I don't think that anybody sad because of the change :) You can see our tour guides at the photo whrn they were hunting for a piece of glacier.

Yeme / Eating

Tabi ki milyonlarca yıllık buzul parçasının tadına bakacaktım, değil mi ama?

Of course I tasted the milliones years ice, it was delicious ;)

Devasa / Huge

Kendinizi buzulların yanında küçücük hissediyorsunuz.

You feel yourself very small near the glaciers.

Gökyüzü / Sky

Gökyüzü bir başka güzel Patagonya'da...

The sky is always beautiful in Patagonia

Milli Park / National Park

Tekne turu bittikten sonra biletlerimizin kara yolu için de geçerli olduğunu görerek araba ile milli parka geçtik. Perito Moreno'ya yaklaşabildiğimiz kadar yaklaştık ve dinledik. Sürekli çıtırtılar ve kırılma sesleri, göz alabildiğine uzanan 1 saniyede donmuş nehir görüntüsü ve gün batımı ışıkları ile gözümüzü, gönlümüzü,ruhumuzu besledik.

We saw that our tickets includes the national park tour by foot too so we headed to the park to see Perito Moreno closer. We just walked and staned there with listening the sounds of breaks, watching the amazing scenery like a river frozen at one second. And we fed our eyes, hearts and souls with this under sunset.

Ayten, Ebru ve ben buzulun keyfini çıkarırken, fotoğraflayan tabi ki dördüncümüz Temel Ayten, Ebru and me are enjoying the glacier, photography by Temel

Hiç yorum yok: