22 Ağustos 2008 Cuma

Welcome on board...


I know I am a lazy girl and I should did it before my first post but after I posted the first one I tought that it would be better if I read the other bloggers' first pages . I saw that they've started to their blog with a welcome message lik an explanation of "who they are", "why they are writing", etc. As you see my first post is not a regular start in this case...

Why?


Because my intention was not to write a blog when I connected to the blogspot.com at first time. I was looking for a user page to leave a comment but when I connected the site it started to guide me to create a new blog !!! Hmmm... Should I resist it? Of course not, I let it drive me and watched what I am doing when I was trying to create a page. It's not easy as much as it seemed, believe me...

It's always funny how the universe drives us to the paths which bring us what we need. Do I need a blog page, here it is ... (I don't have any idea WHY I do need a blog page)

So... If I began to this beautiful new job - there is another word in my mind but I cannot write it here, just we can say it's like; how I put myself in this situation ;) - I should do it properly.

Dear readers,

Welcome on board... We'll fly over the rainbow approximately (I love this word) 10.000 meters. Our speed will be as faster as the slowest fellow, so don't worry about cannot to follow the posts. Arrival time is NOW. If you feel sick about writings or don't want to follow me anymore, the life belts are under your seats.

Have a nice travel !!!

Zeytin

.....

Biliyoruuuum ben tembel bir kızım ve bunu daha önce yapmam gerekirdi ama ilk yazıyı gönderdikten sonra, diğer blog yazarlarının ilk sayfalarını görmemin yararlı olacağını düşündüm ve farkettim ki onlar bloglarına bir tür hoşgeldin mesajı ile başlamışlar. " Ben kimim", " Neden yazıyorum" gibi açıklamalar içeren mesajlar. Gördüğünüz gibi, benim ilk yazım normal bir giriş olmadı pek.

Neden?

Çünkü blogspot.com web sitesine ilk bağlandığımda niyetim bir blog oluşturmak değildi. Bir yorum bırakmak üzere belirli bir kullanıcının sayfasını aramak için girmiştim siteye fakat site beni yeni bir blog sayfası oluşturmak üzere yönlendirmeye başladı. Karşı mı çıkmalıydım? Tabi ki hayır... Bıraktım beni istediği yere götürsün ve yeni bir blog sayfası oluşturmaya çalışırken kendimi izledim. İnanın bana göründüğü kadar kolay değilmiş.

Evrenin bizi ihtiyacımız olanı vermek üzere çeşitli yollara sürüklemesini izlemek gerçekten çok eğlenceli. Bir blog sayfasına mı ihtiyacın var, al sana blog. (Bu arada neden böyle bir ihtiyacım olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok !)

Bu durumda, mademki bu harika yeni işe başladım - aslında aklımdan başka bir kelime geçiyor ama onu buraya yazmasam daha iyi olur, sadece kendimi bu duruma nasıl soktuğumu sormakla ilgili diyebiliriz ;) - doğru düzgün yapmalıyım.

Sevgili Okuyucular,

Hoşgeldiniz... Gökkuşağının ötesine, yaklaşık 10.000 metre irtifada uçacağız. Hızımız en yavaş takipçinin hızında olacağı için yazıları kaçıracağım diye korkmanıza gerek yoktur. ve eğer yazılanlar hoşunuza gitmez veya daha fazla takip etmek istemezseniz can yelekleri oturduğunuz yerin altındadır.

İyi yolculuklar...

Zeytin6 yorum:

Jones dedi ki...

guzel! cok cok...

mireia dedi ki...

I followed a link to my page registered on my server, which I usually do, but now I found this blog of you!.. surprise!.. happy surprise..

I would like to encourage you in this proposal you begin, the world, the net needs people like you talking and spreading their perspective, their point of view.. their experience. I would also like to express my admiration to write it in two languages, that becomes an extra effort not everybody is willing to make. But if you want to be heard you need to talk their language... right?

I certainly will be a follower of it and looking forward.

thanks for this

Alias dedi ki...

more more more!

olivinlove dedi ki...

Alias Jjones and Mireia, thnaks thanks thanks :)

Adsız dedi ki...

I found this site using [url=http://google.com]google.com[/url] And i want to thank you for your work. You have done really very good site. Great work, great site! Thank you!

Sorry for offtopic

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.